Академични форуми,Конкурс Млад икономист,Национален конкурс МЛАД ИКОНОМИСТ,новини и събития

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА СЪЮЗА НА ИКОНОМИСТИТЕ В БЪЛГАРИЯ ОБЯВЯВА

14 мар. , 2024  

ДВАДЕСЕТИ НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС:
„МЛАД ИКОНОМИСТ – 2024г.:
ГЛАСЪТ НА МЛАДИТЕ ЗА СИЛНА ИКОНОМИКА”
на тема:
„ДИГИТАЛНИ УМЕНИЯ И ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ“

Съорганизатор на Националния конкурс е

СТОПАНСКИЯТ ФАКУЛТЕТ НА ЮГОЗАПАДНИЯ УНИВЕРСИТЕТ “ НЕОФИТ РИЛСКИ“

Участници в конкурса – позиция: ученици в средни училища, без ограничения на специалността; студенти /бакалавър, магистър/, докторанти и асистенти в български и европейски университети, млади предприемачи до 35 годишна възраст.

• Всеки автор може да участва в конкурса индивидуално или в екип с една разработка;

• Докладите трябва да бъдат написани на български език;

• Пълният текст на разработката следва да бъде до 15 стандартни номерирани компютърни страници, вкл. фигурите и таблиците; Разработката на екип от 2 до 3-ма участника не трябва да надхвърля 25 страници.

· В текста да не се посочва името на автора /или авторите/;

· Участниците посочват личните си данни* на отделна страница:

име, презиме, фамилия; местоживеене;

адрес за кореспонденция, телефон, мобилен телефон;

e-mail;

име и адрес на средното и висше училище, факултет, форма на обучение /редовна, задочна/, специалност, фирма -длъжност,

администрация – длъжност;

· Разработката трябва да бъде подготвена за пряко репродуциране на лист А4 (210 х 297 мм). Отпечатването да бъде на лазерен принтер с шрифт Times New Roman, 14 пункта. Заглавието е с главни букви, центрирано и с удебелен шрифт. Изложението започва след три празни реда, като всеки абзац е с 1 см отстъп и двустранно изравняване;

Докладите се представят както по електронен път на адрес: info@bgeconomist.bg, така и в два екземпляра по поща до 31 май 2024 г. на адрес: гр. София 1000, ул. ”Г.С. Раковски” №108, Съюз на икономистите в България, За конкурса „Млад икономист 2024г.”

За справка: тел. 02 9871847; моб. тел: 0877 011 710; За въпроси към организаторите от СИБ контакт на e-mail: unieconom@abv.bg

Награди в конкурса: първо, участниците заели първо, второ и трето място в четирите категории получават парична награда; второ, носителите на специална награда получават предметна или парична награда от отделни фирми и организации, съобразно връзката на разработката с техния предмет на дейност; трето, заелите призовите първо, второ и трето място, и специална награда от всяка категория участници получават грамота; четвърто, на участниците придобили над 30 точки се присъжда сертификат за добро представяне в конкурса.

• Церемонията по тържественото награждаване на участниците в конкурса „Млад икономист 2024г.” ще се състои на 14 юни 2024 г. , по повод честването на Деня на икономиста, в гр. София, ул. „Г. С. Раковски” 108, ет.2, зала 4, ФНТС .

• Неполучените на 14 юни 2024 г. награди могат да бъдат потърсени в офиса на СИБ, на посочения по-горе адрес.

Провеждането на Националния конкурс се осъществява от

ОРГАНИЗАЦИОНЕН КОМИТЕТ в състав:

· проф. д-р Татяна Хубенова-Делисивкова – председател на УС на СИБ и на Организационния комитет на Конкурса „Млад икономист 2024”

· проф. д-р ик.н. Нено Павлов –Зам. председател на УС на СИБ, Главен координатор на конкурса „Млад икономист 2024”

· Проф. д-р Румяна Нейкова

· Доц. д-р Димитър Благоев, УНСС

· Проф. д-р Дарина Русчева

· Проф. д-р Ганчо Ганчев, ЮЗУ „Н.Рилски“

· Доц. д-р Милен Велушев, Стопански факултет на СУ “Св. Кл. Охридски“

Условията и примерни теми за участие в конкурса могат да бъдат намерени и на интернет страницата на СИБ: www.bgeconomist.bg

Настоящите Условия и изисквания са приети на заседание на УС на СИБ на 26.01.2024г.

*Личните данни ще се използват само и единствено за целите на конкурса и няма да бъдат предоставени на трети лица.

От името на Организационния комитет:

Проф. д-р Татяна Хубенова-Делисивкова

Председател на УС на СИБ и на Организационния комитет на Конкурса „Млад икономист 2024”

Проф. д-р ик.н. Нено Павлов

Зам. председател на УС на СИБ, Главен координатор на конкурса „Млад икономист 2024”

София, 26 януари 2024 г.

BgEconomist,Академични форуми,новини и събития,Форум на СИБ

Икономисти и академици дискутираха дигитализацията в образованието и бизнеса

1 фев. , 2024  

В последната предколедна работна седмица в Института за икономически изследвания при БАН се проведе дискусионен форум за дигитализацията. За основен лектор бе поканен проф. д-р Андрей Захариев, декан на свищовския финансов факултет и председател на академична фондация „Проф. д-р Минко Русенов“. Събитието привлече десетки участници от света на науката, образованието и практиката. Съорганизатори на форума бяха Съюза на икономистите в България, факултет „Финанси“ при СА „Д. А. Ценов“, Федерацията на научно-техническите съюзи в България, фондация „Проф. д-р Минко Русенов“ и домакините от Икономическия институт при БАН.

Подготвената от проф. Захариев презентация бе на тема „Дигитализацията в образованието и финансовия сектор: стандарти и тенденции“ и стартира с отдаване на почит и уважение към генерациите учени-икономисти, които в СИБ и ИИИ-БАН са създали най-високо ниво на научни изследвания и академизъм. Сред тези учени е и проф. д-р Минко Русенов, патрон на фондацията, съорганизатор на форума и създател на седмичника „Икономически живот“.

От страна на организаторите проф. Татяна Хубенова като председател на Съюза на икономистите представи основния лектор и даде аргументи за важността на дебата за влиянието на дигитализацията върху обществената сфера. В пространно изложение проф. Захариев синтетично представи еволюцията на нормативната рамка за преподаване от дистанция чрез дигитални средства. Интерес предизвика реализираната в Свищовската академия концепция за въвеждане на академичен стандарт за аудиторна среда, който да надгражда училищния STEM и условно да бъде наречен BEST

(Бизнес, предприемачество, наука и технологии). Този нов стандарт вече има своя дебат и признание сред научната общност, вкл. чрез публикация на воден от проф. Захариев авторски колектив в индексирано издание на МОН.

Даденият практически пример за стандарт BEST за дигитална академична среда е с научна лаборатория „Делтасток“ в СА „Д. А. Ценов“ и провеждането на „Финансиада‘ 2023“ като локален принос към Националната стратегия за финансова грамотност. При отчитане на ролята на МОН като двигател в процеса на дигитализацията в образованието бяха дадени свидетелства за позитивните ефекти на програмите „Дигитална раница“ и „Дигитална квалификация“.

Финалната част от семинара бе върху дигитализацията във финансовия сектор и ролята на изкуствения интелект в образованието, науката и бизнеса. В дебата се включи, като представител на практиката, банкера Георги Константинов, който потвърди ускорените темпове за дигитализация на всички процеси във финансовия сектор, които намериха своя силен фактор за интензификация в условията на пандемията. С фокус върху изкуствения интелект проф. Захариев представи фрагменти от концепция, разработвана от екип, начело с акад. Христо Белоев, където възможностите за внедряване на този нов феномен на технологичното развитие в образованието, науката и бизнеса са практически неограничени.

На финала на семинара проф. Ирена Зарева като директор на ИИИ-БАН даде висока оценка за многомерната презентация на гостуващия свищовски професор. От страна на свищовската финансова общност проф. Захариев връчи юбилейния плакет LXX ANNIS на директора на Икономическия институт и потвърди ползата от по-висок ритъм на съвместни проекти и изяви между икономическите висши училища и БАН.

Презентацията на проф. Захариев е достъпна в портала за отворена наука ResearchGate. https://www.researchgate.net/publication/376713830 Кратко видео от събитието е достъпно и в YouTube: youtu.be/u7xpAVo5waI

BgEconomist,Академични форуми,Икономически форум

ПОКАНА Юбилейна научна конференция: 75 години катедра „Икономикс“ УНСС

25 окт. , 2023  

Съюза на икономистите в България заедно със Съюз на учените в България

(секция „Икономически науки“), като съорганизатори Ви канят да вземете участие в

Юбилейна научна конференция 75 години катедра „Икономикс“ УНСС, която ще се състой на

28 ноември 2023г.
Повече информация ще намерите по-долу.

BgEconomist,Академични форуми

В Нов български университет се проведе Международна конференция „Икономиката на XXI век – кризи, трансформации, устойчивост“

16 май , 2023  

На 12 май 2023 г. в Нов български университет се проведе Международна конференция „Икономиката на XXI век – кризи, трансформации, устойчивост“, организирана от департамент „Икономика“ съвместно със Съюза на икономистите в България. В събитието участваха над 80 изследователи и представители на университети и изследователски институти от България, Франция, Люксембург, Грузия, Румъния, Китай и Ливан. В пленарната сесия на конференцията лектори бяха: проф. д-р Татяна Хубенова-Делисивкова, Председател на Съюза на икономистите в България, д-р Сара Голдман, Директор на изследователски център Lux-SIR, Люксембург, д-р Юлия Моника Оехлер-Синкай, Институт за световна икономика на Румънската академия на науките и проф. д-р Нино Папашвили, Директор на Института за изследване на развитието на Университета Сулкхан-Саба Орбелиани, Грузия. Основните теми, дискутирани по време на форума бяха: предизвикателствата на зеления и енергийния преход, както и пред пазара на труда в ЕС, проблемите на европейската парична и икономическа интеграция, дигитализацията на икономиките, кръговата икономика и нови бизнес модели, рисковете и възможностите пред финансовия сектор, съвременни тенденции в маркетинга, туризма, счетоводството, застраховането и контролинга.

On 12th May 12 2023, the International Conference „The economy of the XXI century – crises, transformations, sustainability“ was held at the New Bulgarian University, co-organized by the Department of Economics and the Union of Economists in Bulgaria. More than 80 researchers and representatives of universities and research institutes from Bulgaria, France, Luxembourg, Georgia, Romania, China and Lebanon participated in the event. In the plenary session of the conference, speakers were: Prof. Dr. Tatiana Hubenova-Delisivkova, President of the Union of Economists in Bulgaria, Dr. Sara Goldman, Director of the Lux-SIR Research Center, Luxembourg, Dr. Iulia Monica Oehler-Şincai, Institute for World Economy of the Romanian Academy and Prof. Dr. Nino Papachashvili, Director of the Institute for Development Studies of Sulkhan-Saba Orbeliani University, Tbilisi, Georgia. The main topics discussed during the forum were: the challenges of the green and energy transition, as well as the labor market in the EU, the problems of the European monetary and economic integration, the digitalization of economies, the circular economy and new business models, the risks and opportunities facing the financial sector, modern trends in marketing, tourism, accounting, insurance and controlling.

Академични форуми,Предстоящи събития

Международна конференция „Икономиката на XXI век – кризи, трансформации и устойчивост“

22 мар. , 2023  

12 май 2023 г., София

Организатори:

НОВ БЪЛГАРСКИ УНИВЕРСИТЕТ – Департамент „Икономика” и

СЪЮЗ НА ИКОНОМИСТИТЕ В БЪЛГАРИЯ

Икономическите и финансови кризи, пандемията, войните и конфликтите изостриха отдавна съществуващите икономически и социални проблеми в Европа и света. Те оказват съществено негативно въздействие върху растежа, търговията, заетостта, финансовите системи, околната среда и благосъстоянието на хората. Неблагоприятните икономически и социални ефекти  и рисковете пред европейската и световна икономика ще продължат и през следващите години. На преден план излиза необходимостта от иновативни и дългосрочни решения на икономическите и социалните проблеми и преосмисляне и промяна на съществуващия икономически и социален модел.  

Целта на конференцията е да продължи и задълбочи дискусията за постигане на устойчив и приобщаващ растеж на икономиките. Основни акценти ще бъдат: зеления и енергиен преход, дигитализацията на икономиките и рисковете свързани с тях, както и проблемите и възможностите пред бизнеса и институциите, развитието на международната интеграция и регионалните интеграционни общности.

Още…

Академични форуми

Национален форум „Бизнесът в 21 век“

10 окт. , 2022  

П О К А Н А

за участие в

ЧЕТВЪРТИ НАЦИОНАЛЕН НАУЧЕН ФОРУМ

на тема:

БИЗНЕСЪТ В XXI-ви ВЕК

Възстановяване и устойчивост след кризата

––––––––––––––––––––––––-

THE BUSINESS IN 21ST CENTURY

Recovery and sustainability after the crisis

21 ноември, УНСС, Голяма конферентна зала

съвместно с:

ПОДАВАНЕ НА ОНЛАЙН ЗАЯВКА ЗА УЧАСТИЕ

BgEconomist,Академични форуми,Икономика за всички,Международен форум,Новини от България,Образование

Устойчиво развитие и социално-икономическа кохезия през XXI век – тенденции и предизвикателства

10 ное. , 2021  

На 8 и 9 ноември 2021г. в Стопанска академия “Димитър Ценов“ – Свищов под ръководството на Ректора проф. д-р Марияна Божинова и с активното участие на академичната колегия бе проведена успешно международната научно-практическа конференция „УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ И СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКА КОХЕЗИЯ ПРЕЗ XXI ВЕК – ТЕНДЕНЦИИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА“посветена на 85 години от създаването на Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ – Свищов. Още…

, , ,