BgEconomist,Конкурс Млад икономист
Темата „Човешкият капитал и благоденствието на България“ от конкурса под наслов „Гласът на младите за силна икономика“ имаше за цел да стимулира разработването и дискусията на идеи, оценки и виждания по изключително важните проблеми за ролята на човешкия фактор в съвременното развитие на България като модерна европейска икономика. Безспорно, организаторите на конкурса от Съюза на икономистите в България /СИБ/залага с плно осномвание, че всичко това ще става предимно с участието на млади хора, за да се развива потенциала за повишаването на ролята на човешкия фактор в стопанското развитие на България. Повишаването на ролята на човешкия фактор е свързано както с нови възможности, така и с редица предизвикателства на съвременния етап.
У нас е обществено признато значението на модернизацията на образователната система за развитието на човешкия фактор. Но за да се реализира реален напредък е необходима по-висока отговорност към повишаването на качеството на образователното равнище и квалификацията на работната сила с пряката ангажираност на отделната личност, на обучаваните и обучаващите, на институциите и бизнеса.
В българското общество неравенството по мнението на експертите е с екстремални измерения и тежки последици върху обществения живот. Официалната информация наброява 671 милионери, като според Световната банка децилният коефициент на 10% от богатите спрямо 10% от бедните в страната е 28,3, а в съответствие с доклада на Програмата за развитие на ООН – 45,3 /за ЕС-8/. Тревожно звучат медийните призиви за помощ (за бедни и болни, пострадали от природни бедствия и др.) на фона на интензивното повишаване на неравенството.
В изследователски план тематичните полета на икономическото неравенство са твърде разнообразни, тяхното съдържание – много диференцирано, фактологическите и обобщаващи фокуси – изключително интересни, насоките за „лекуване” на тази социална алергия – неподозиращо впечатляващи. Затова и разработените идеи от младите участници в конкурса изненадват със своята нестандартност и дори смелост, което от една страна донесе радост на журито от „срещите“ с иновативните виждания, а от друга все пак изборът при подреждането също не беше никак от лесните…
НОСИТЕЛИ НА НАГРАДИТЕ на Петнадесетото издание на националния конкурс „Млад икономист – 2019 г.” под наслов „Гласът на младите за силна икономика” на тема „Човешкият капитал и благоденствието на България“ в категориите „ученици”, „студенти”, „докторанти”, „млади специалисти и предприемачи до 35 години”.
Първо, категория „Ученици”:
Първо място – ЗЛАТИАНА КРАСЕНОВА СТОИМЕНОВА, ТГ „Г.С. Раковски“, Варна – грамота и парична награда – 300 лв.
Второ място – ВИКТОР ДРАГОМИРОВ ДЯНКОВ, ПГИУ „Елиас Канети“, Русе.
грамота и парична награда – 200 лв.
Трето място – ЗОРНИЦА ТЕНЧЕВА ХРИСТОНОВА, МАНУЕЛА ГЕОРГИЕВА ПЕТЕВА, ФСГ „Атанас Буров“, Хасково – грамота Парична награда – 150 лв.
СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ
Първа Специална награда на Холдинг „Стара планина” – София,
ЙОАНА СВЕТОСЛАВОВА СТЕФАНОВА – ТГ „Княз С. Търновски“ – Стара Загора – грамота и предметна награда – таблет.;
Втора Специална награда на Фондация „Атанас Буров” – София –, БЕТИНА СТАНИМИРОВА НЕНОВА, ДЕСИСЛАВА ДОБРОМИРОВА ДИМИТРОВА, ПЛАМЕНА МОНЕВА ДОБРЕВА, РАДОСЛАВА МИЛЕНОВА КЪСЕВА, ПГТ „П. Семов“, Габрово – грамота и парична награда – 200 лв.
Трета Специална награда на Фондация „проф. Минко Русенов”, Свищов
ВЕЛИЧКА ДИМИТРОВА БАБАНОВА, АЗИРА НЕДЯЛКОВА КЕСКИНЕВА, ДЖЕСИКА МЛАДЕНОВА БАЛКАНСКА, НПГ, „Д. Талев“, Гоце Делчев – грамота и парична награда – 200 лв.
Второ, категория „Студенти”:
Първо място – СТЕФАНИ ДИМИТРОВА ИВАНОВА, ИВА ИВАНОВА ИВАНОВА, СУ „Св. Кл. Охридски“, София – грамота и парична награда – 300 лв;.
Второ място – ДЕСИСЛАВА КОСТАДИНОВА КАРИДОВА, МИХАЕЛА ТОДОРОВА АТАНАСОВА, СУ „Св. Кл. Охридски“, София – грамота и парична награда – 200 лв;. |
Трето място – ВИКТОРИЯ ПЕТРОВА ПЕТРОВА, ИУ Варна – грамота и парична награда – 150 лв.
СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ
Първа Специална награда на Асоциацията на индустриалния капитал в България,
ЮСУФ ФЕРАД НАСУФ, СА „Д. А. Ценов“, Свищов – грамота и предметна награда – таблет
Втора Специална награда на Фондация „проф. д-р В. Гаврийски”- София -,
КОСТАДИН СТОЯНОВ ПАТРАШКОВ, ВИКТОРИЯ ИВОВА МИЛАДИНОВА, УНСС, София – рамота и парична награда – 200 лв;.
Трета Специална награда на Холдинг „Стара планина” – София ПЕТЯ КРАСИМИРОВА МАРКОВА, СА „Д. А. Ценов“, Свищов. – грамота и предметна награда – таблет;
Трето, категория „Докторанти”:
Първо място – БОРИСЛАВ БОЙЧЕВ БОЕВ, СА „Д. А.Ценов“, Свищов – грамота и парична награда – 300 лв.
Второ и Трето място – не се присъждат
СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ
Първа Специална награда на Холдингово дружество „Корпорация за технологии и иновации” АД – Пловдив,
РАДОСТИНА ЕМИЛОВА ЮЛЕВА – ЧУЧУЛАЙНА, ЮЗУ „Н. Рилски“, Благоевград – грамота и парична награда 200 лв.;
Четвърто, категория „Млади специалисти и предприемачи до 35 години”:
Първо място – МАРИЯНА ЕВГЕНИЕВА ЛЮБЕНОВА, Столична дирекция на вътрешните работи – грамота и парична награда – 300 лв.
Второ и Трето място – не се присъждат
СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ
Първа Специална награда на „Етик Финанс” АД, Пловдив – СВЕТЛАНА РУМЕНОВА ТИМОФЕЕВА, Оператор, аптека „Хелиос“, Благоевград – грамота и парична награда 200 лв.
СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ
С номинационна грамота за успешно представяне в Националния конкурс „Млад икономист–2018г.”, класирани с над 25 точки се награждават участници – ученици студенти:
Категория „Ученици”:
Категория „Студенти”:
Категория „Докторанти“:
Категория „Млади специалисти и предприемачи до 35 години”:
Financebg.com – медиен партньор на Съюза на икономистите в България
featured, млад икономист 2019, награди