Съюзът на икономистите в България обявява 14-ия Национален конкурс: “Гласът на младите за силна икономика“ – 2018 г. на тема: „Регионалните диспропорции в съвременна България: икономически, социални и демографски предизвикателства“. Като се има предвид, че проблематиката на регионалното развитие е важна предпоставка и фактор за социално-икономическия напредък на България, от Организационния комитет предлагат за дискусия и оценка възможностите и перспективите за преодоляване на регионалните диспропорции.
Те са факт, който основателно заслужава особеното внимание на цялото общество, в това число на подрастващото младо поколение. С личния си избор в образованието и професията си младите хора на България могат да допринесат за по-нататъшното икономическо развитие, което да осигурява по-благоприятно териториално сближаване на районите и цялостно повишаване на общественото благосъстояние на нашия народ.
Целта на настоящия конкурс е да стимулира ангажираността на младите хора в България за актуална оценка, осмисляне и търсене на полезни решения на проблемите на териториалното развитие на България, в това число на развитието на родното им населено място, областта и общината, където живеят. Разкриването на конкретните прояви на регионалните диспропорции може да подпомогне по-доброто прилагане на стратегически планове и подходи на национално и местно равнище в интерес на по-добре балансирано и интегрирано социално-икономическо развитие на България. Визията на младите хора в България относно възможностите и перспективите за преодоляване на регионалните диспропорции са особено важни на настоящия етап. Тази визия може да даде и по- обоснована мотивация за образование и кариерно развитие на младите хора в България предвид възможностите, които с общите усилия на държавата и обществото могат да се открият и да се развиват в конкретни сфери на икономиката на всяка област, град, село и община в страната ни.
Регионалните диспропорции имат неблагоприятни последици за българската икономика и общество в няколко важни конкретни аспекта. На първо място, около една трета от областите на България страдат от дълбоки икономически структурни проблеми, които пречат за увеличаването на производството, инвестициите и заетостта. Поради стагнацията в развитието им редица населени места, общини и райони се обезлюдяват вследствие трудовата миграция към по-големите градове и към чужбина.
Това не само задълбочава различията между развиващи се и изоставащи области, но води и до наличие на устойчиви неравновесия в макроикономическото развитие на страната ни, които като цяло пречат на ускоряването на икономическия растеж и повишаването на ефективността на българската икономика. На второ място, задълбочаването на междурегионалните различия води до диспропорции на пазара на труда и доходите. Неблагоприятни са по-големите социално-икономически неравенства, особено в периферните райони, което неизбежно води до задълбочаване на демографската криза.
Така се създава и един порочен кръг: ниското качество на живот подтиква хората да емигрират, а липсата на млади и квалифицирани кадри не може да привлече инвеститори към малките и средните градове. В изоставащите области и общини бизнес средата не е благоприятна и това повлиява негативно на привличането и увеличаването както публичните, така и на частните инвестиции, чрез които би могло да се модернизират и развиват производство, бизнес и заетост, за да се стимулира повишаване на доходите и в по-малките общини и населени места.
На трето място, социално-икономическото изоставане на редица райони на страната влияе негативно върху демографското развитие и развитието на човешките ресурси. Възникват устойчиви неравновесия по показателите за образование, квалификация и развитие на човешките ресурси. Нежелани са предизвикателства пред стопанското управление във връзка с натрупването на дълговете на общинските бюджети и преодоляване на недофинансирането на важни за обществото системи като образованието, здравеопазването, борбата с престъпността и поддържането на вътрешния ред и сигурност, особено в по-малките населени места.
Съвременната икономическа дискусия в България и в рамките на ЕС подкрепя тезата, че намаляването на междурегионалните различия както в национални рамки, така също и в рамките на ЕС като интеграционна общност може да стимулира икономическия растеж и да допринесе за социално-икономическото развитие на страната. От участниците в Националния конкурс – 2018 се очаква да представят свои оценки за съществуващите проблеми, както и да направят предложения с по-добри решения за намаляване на регионалните диспропорции и за засилване на икономическото и социално сближаване на страната ни с развитите европейски страни.
За целите на конкурса участниците могат да разгледат различни аспекти на проблемите на регионалните диспропорции и възможностите и средствата за тяхното преодоляване в перспектива. Организаторите предлагат и примерна структура на тематични направления, с примерни конкретни въпроси и теми за изследване. Изброените теми ни най-малко не ограничават индивидуалния избор, който участниците в конкурса могат да направят за написване на своето есе или разработка.
Икономически измерения на диспропорциите между районите и областите в България
Социални и демографски аспекти на регионалните диспропорции
Организационният комитет на конкурса „Млад икономист – 2018г.”, провеждан под наслова „Гласът на младите за силна икономика!” пожелава на всички участници – ученици, студенти, докторанти, млади специалисти и предприемачи, успешна творческа работа в търсенето на нови решения в предизвикателствата пред регионалното развитие на България.
Условия за участие, срокове, правила за оценяване, награди
Управителният съвит на Съюза на икономистите в ъбгталрия /СИБ/ обявява Четиринадесетия национален конкурс МЛАД ИКОНОМИСТ – 2018г. „ГЛАСЪТ НА МЛАДИТЕ ЗА СИЛНА ИКОНОМИКА“ на тема: „Регионалните диспропорции в съвременна България: икономически, социални и демографски предизвикателства“
Участници в конкурса – позиция: ученици в средни училища, без ограничения на специалността; студенти /бакалавър, магистър/, докторанти и асистенти в български и европейски университети, млади предприемачи до 29 годишна възраст.
гр. София 1000, ул. ”Г.С. Раковски” №108, Съюз на икономистите в България, За конкурса „Млад икономист-2018г.”, За справка: тел. 029871847; моб. тел: 0877 011 710 ;e-mail: info@bgeconomist.bg ;
Условията за участие в конкурса могат да бъдат намерени и на интернет страницата на СИБ: bgeconomists.bg
Правила за оценяване на разработките
Награди по конкурса: първо, участниците заели първо, второ и трето място в четирите категории получават парична награда; второ, носителите на специална награда получават предметна или парична награда от отделни фирми и организации, съобразно връзката на разработката с техния предмет на дейност; трето, заелите призовите първо, второ и трето място, и специална награда от всяка категория участници получават грамота; четвърто, на участниците придобили над 30 точки се присъжда сертификат за добро представяне в конкурса.
Financebg.com