Два политически, два военни и шест финансови – така са разпределени по характер десетте водещи риска за световната икономика през 2019 г. според анализаторите от The Economist Intelligence Unit (EIU). Докладът им бе разпространен във вторник и посланието им е декларирано още в първото изречение: „Перспективите за световната икономика се влошават.“
Няма да има рецесия, но ръстът ще се забави от 2.9% от БВП през 2018 г. на 2.6% през 2020 г., и то ако не се прояви някоя от десетте изброени заплахи.
На първо място, увеличава се геополитическият риск, който ще остава източник на значителни проблеми с потенциал да влияе върху по-конкретно търговията, финансовите пазари и петролния сектор. Възходът на популистите през последните години тепърва ще става видим, но той вече донесе засилени протекционистични настроения и разрастване на търговската война между САЩ и Китай.
В допълнение има значителни слабости в големи икономики – например дълговото бреме в Китай, САЩ или Италия, а някои развиващи се страни продължават да са с голяма експозиция към глобалната търговия и капиталови потоци. Ако към тези проблеми се подходи неправилно, те могат значително да забавят икономиката на света.
Третият важен фактор е динамиката в разместването на силите и особено възходът на Китай в конкуренция със САЩ. Не само че има неуредени териториални спорове по планетата, ами противопоставянето се усложнява и от технологичните иновации. В такава среда на несигурност политици и бизнесмени ще трябва да заделят значителни ресурси за планиране и защита, които в крайна сметка може да се окажат тежко бреме за глобалния растеж, казват от EIU.
Ето кои са десетте основни риска в доклада и силата на интензивността при реализирането им:
Двете европейски заплахи в края на списъка присъстваха и в прогнозата на Bloomberg за рисковете през 2019 г. И тази агенция посочи още търговските войни, военните конфликти в Азия и скок в цената на петрола сред водещите.
От Moody’s също бяха обърнали внимание, че бързо растящите рискови кредити към нефинансови компании в САЩ (leveraged loans) заплашват да станат причина за нова криза в страната. Марк Занди, главният икономист на Moody’s Analytics, дори ги сравни с бума на subprime кредитите, превърнали се в една от основните причини за лавината от финансова паника през 2007-2008 г. и последвалата глобална криза. По данни на Moody’s обемът на leveraged loans в САЩ е достигнал $1.4 трлн., а този на junk bonds е около $2.7 трлн.
Сега EIU отбелязва, че рецесия в САЩ няма да има, но икономиката според базовия им сценарий ще се забави догодина до 1.5%. „Благодарение на продължителния период на свръхниски процентни нива корпоративният дълг скочи почти до 47% от БВП, а това надхвърля максимума от финансовата криза от 2008-2009 г. Освен това се влоши качеството на дълга – над половината корпоративни задължения в САЩ са с рейтинг ВВВ, а около 60% са отпуснати през 2018 г. без ясен план за това как точно ще се обслужват.
Забавянето на американската икономика само ще увеличи броя на фирмите, съкращаващи инвестиции и персонал, докато трудно обслужват заемите си и рейтинговата им оценка пада с последващо бягство на потенциални инвеститори от тях. От EIU определят като умерен риска от реализирането на тази заплаха, но предупреждават, че последиците от появата ѝ ще са тежки за света.
Източник: https://www.capital.bg